Sanal gerçeklik ceplerle yaygınlaşacak

Son ayların popüler konusu olan sanal gerçeklik dünyası akıllı cep telefonlarıyla gelişiyor.

Teknoloji dünyasının eski konularından biri de sanal gerçeklik. Uzun yıllardır birçok firma bu alanda çeşitli ürün ve çözümlerle yer almaya çalışıyor. Önceleri büyük ve pahalı cihazlarla geliştirilmeye çalışılan bir konu olan sanal gerçeklik şimdilerde akıllı telefonlara yönelmiş durumda.

Sanal gerçeklik konusunda son yıllarda önemli adımlardan birisi Oculus VR firması tarafından atılmıştı. Firmanın Oculus Rift adındaki özel gözlüğü kendine ait bir ekranı olan ve göze takılarak kullanılan bir cihaz. Takan kişiye yeni bir dünyanın kapılarını açan gözlükle ilgili en büyük problem içerik konusunda fazla bir seçenek olmamasıydı. bu yıl Temmuz ayında 2 milyar dolara Facebook tarafından satın alınan firmanın seri üretim anlamında satışta olan bir ürünü yok. Sadece servis geliştirmek isteyenlere satılan modelleri bulunuyor.

Samsung’un da ürünü var

Kendine has bir ekranı olan ve bu alanda önemli bir cihaz olan Oculus Rift’e farklı alternatifler de var. Elbette Çin merkezli onlarca farklı taklit üründen bahsetmiyorum bile. Bu ürünü önemli bir rakip ise Eylül ayında Almanya’da düzenlenen IFA fuarında tanıtılan Samsung Galaxy Gear VR oldu. Bu ürün yine firmanın Note 4 akıllı telefonu ile çalışmak üzere tasarlanmış bir nevi adaptör görevini gören bir gözlük. Telefonu gözlüğe taktığınızda sanal gerçeklik dünyasına adım atıyorsunuz. Gear VR’ın Oculus Rift’ten diğer önemli bir farkı ise içerik zenginliğine sahip olması. Bu alandaki eksikliği gören Samsung, 100 bin HD müzik videosu ve benzer Gear VR uyumlu içeriği de aynı anda kullanıma sundu.

Bu arada her ne kadar rakip olsalar da Samsung bu ürünü geliştirirken Oculus VR ile işbirliği yapmayı da ihmal etmedi. Bu gayet normal çünkü bu alandaki en önemli firmalardan biri Oculus VR. Facebok’un satın almasıyla daha da güçlü hale gelen firmanın önümüzdeki yıllarda çıkaracağı ürünler merak konusu oluyor.

Bu alandaki bir diğer ürün ise Almanya merkezli mercek ve objektif üreticisi (birçok markanın telefon ve fotoğraf makinelerine objektif üretiyor) Carl Zeiss’ten geldi. Firma One VR adını verdiği gözlüğü duyurdu. One VR da aynen Gear VR’da olduğu gibi akıllı telefonla kullanılıyor. Telefonu gözlüğün yuvasına yerleştirip gözümüze taktığımızda sanal gerçeklik dünyasına adım atıyoruz. Bu ürünün Samsung’un cihazından önemli bir farkı ise tek bir telefonla çalışma zorunluluğunun bulunmaması. 4.7 ve 5.2 inç olmak kaydıyla birçok akıllı telefonla çalışabilecek ürün şimdilik Samsung Galaxy S5 ve Apple iPhone 6 modelleriyle uyumlu. Önümüzdeki aylarda uyumlu telefon sayısı artacak. İçerik konusunda bir bilgi verilmeyen cihazın önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Fiyatlar

Oculus Rift’in geliştirici sürümünün fiyatı 350 Dolar iken, Samsung Gear VR’ın fiyatı 199, Carl Zeiss One VR’ın fiyatı ise 99 Dolar olarak açıklandı. Elbette yurtdışındaki fiyatların böyle olduğunu, bu ürünler Türkiye’ye gelse bile vergi ve benzeri eklentilerin fiyatları artırabileceğini hatırlatmak isterim.

Ne işe yarayacak?

Aklınıza takılan bu soruya verilebilecek birçok cevap var: Sanal gerçeklik gözlükleri ilk olarak eğlence amaçlı kullanılabilir. Özellikle oyunlarla farklı bir deneyim sunması beklenen bu cihazlar önemli bir potansiyel vaad ediyor. Ancak hali hazırda bu tarz seri üretim bir oyunun olmadığını belirteyim. Yani potansiyel var ama şimdilik içerik yok.

Bir diğer kullanım yöntemi ise eğitim olabilir. Bu cihazlar yardımı ile bir motorun içinde dolaşmak, kalbin haritasına bakmak, evrende kısa bir yolculuk yapmak ya da bir müzenin içinde dolaşmak mümkün olacak. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bu tarz bir seri üretim örnek de henüz yok. Ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.

Bu iki örnek sanal gerçeklik gözlükleriyle yapılabilecek şeyler konusunda ipucu veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda sayısının artması beklenen bu ürünler, akıllı cep telefonları yardımı ile daha da yaygınlaşacak.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir