Mobil abone sayısı 70 milyonu geçti

BTK’nın son üç aylık dönemi kapsayan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü” raporunda Türkiye’deki mobil abone ve internet abonesi sayıları hakkında önemli verileri açıkladı.

Türkiye’de de mobil telefon kullanıcılarının sayısı her yıl katlanarak artıyor. Artık akıllı telefon kullanmayan kişi çok az kaldı. Bu durum da ayrıca mobil cihazlarından internete bağlanan kişi sayısı da direkt etki ettiğinden internet abonesi kullanıcı sayıları da hızla çoğalıyor.

BTK’nın raporuna göre Türkiye’dek mobil abone sayısı Mart ayı itibariyle tamı tamına 70 milyon 115 bin 287. Bu da %91,5 penetrasyon oranına denk geliyor. 0-9 yaş nüfusu bundan çıkardığımızda ise mobil penetrasyon %100′ün üzerine çıkıyor.  3G abone sayısı 51 milyon olarak dikkat çekerken mobil genişbant abone sayısının ise 26 milyonu geçtiği belirtiliyor. Bu çeyrekteki mobil internet kullanımı ise 52.359 terabaytı bulmuş durumda. Bundan da mobil internet kullanımının geçen çeyreğe göre %20 artış gösterdiği anlaşılıyor.

Pazar payı en yüksek şirket Turkcell

GSM şirketlerinin pazar payları ise abone sayısına göre %49,62 ile Turkcell birinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin 331 dakika olan aylık ortalama mobil kullanım süresi ile mobil telefon görüşmelerinde Avrupa birincisi olması da dikkat çekici bir veri..

İnternet  abone sayısı 35 milyon

İnternet abonelerinin sayısı 6 yılda 5 kat arttı. BTK’nın raporunda Türkiye’deki   2008 yılında 6 milyon genişbant internet abonesi olduğu ve bu sayının 6 senede 5 kat arttığını ve 2014 itibariyle internet abonelerinin sayısının 35 milyon olduğunu açıklanıyor.

Bu sayı geçen çeyreğe göre %7,3′lük bir artışı simgelerken toplam internet abonesinin yıllık artış oranı ise %12 olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de bağlantı çeşidine göre internet abone sayısı ile çeyrek ve yıllık bazda artış oranlarına yer verilmektedir. 2014 yılı birinci çeyreği itibarıyla Türkiye’deki çevirmeli internet dâhil toplam internet abone sayısı 35 milyon seviyesine ulaşmıştır. 2014 yılının birinci çeyreğinde toplam internet aboneliğinde bir önceki üç aylık döneme göre %7,3 artış gerçekleşmiş olup, mobil ve özellikle fiber internet abonelerinin artmasıyla birlikte internet abone sayısındaki genel artış eğilimi devam etmiş. Mobil telefon ve internet kullanımında Türkiye diğer ülkelerin ulaşamayacağı yukarıdaki verilerle liderliğini ilan etmiş durumda. Özellikle gençler, mobil telefon 3G teknolojisinin sayesinde bu nimetlerin güzelce keyfini çıkarıyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir