Esnek ekranlara hazır mısınız?

Çok yakında teknoloji, biz tüketicileri bükülebilir yani esnek ekranlı akıllı telefonlarla tanıştıracak. OLED ismindeki organik ışık yayan diyot teknolojisi son birkaç yıldır popüler bir şekilde firmaların odak noktası haline geldi.

İlk olarak Kodak tarafından geliştirilen OLED teknolojisi, genelde düz ekranlar için kullanılıyor. LCD teknolojisine alternatif olarak geliştirilen OLED teknolojisi düşük enerji tüketimi, ince ve hafif olması gibi avantajları ile dikkat çekiyor.

Düşük enerji tüketimi sayesinde akıllı telefon piyasasında ilgi görerek, son zamanlarda kullanımı yaygınlaşmıştır.

Gelişmekte olan bu teknoloji artık bükülebilir, esnek ekranlar olarak karşımıza geliyor. OLED’ler genelde cam üzerinde üretilirler. Gelişen teknoloji artık OLED ekranların plastik ve kıvrılabilir malzemeler üzerinde üretilmesini de sağlamış durumda. Bu sayede esnek (fleksibl) OLED modelleri ile tanışmaya başlıyoruz.

İnternet dünyasında sıklıkla gördüğümüz konsept videolarında bükülebilir ekranlı cep telefonları hayal dünyamızı süslemeye başladı. Bu teknolojinin önde gelen iki ismi Samsung ve LG, sır gibi sakladıkları çalışmalarından küçük ipuçlarını bizlerle paylaşmaya başladılar.

Cep telefonu teknolojisi benim kanaatimce doyum noktasına ulaşmış durumda. Artık cep telefonu üreticileri yeni model çıkarırken yazılım ağırlıklı olarak karşımıza çıkıyorlar. Sundukları teknolojilere baktığımızda akıllı telefonların donanımsal olarak çok büyük değişiklikleri getirmek yerine ağırlıklı olarak yazılım çözümleri ile biz tüketicilere sunuyorlar.

Ekran teknolojisi de kanaatimce artık doyum noktasına ulaştı. Büyüte büyüte 5 inçe kadar artırılan akıllı telefon ekran teknolojileri, birçok tüketici için artık tercih sebebi olmaktan çıkıyor.

Klavyelerden dokunmatik ekranlara, manuel tuşlamadan sesli komutlara birçok teknolojide devrimler gördük. Bir tabletin hemen hemen her işini yapabilir bir hale gelen akıllı telefon teknolojisi için yeni bir soluk esnek ekranlar olabilir.

Hatırlarsanız bu yılın başında Las Vegas’ta yapılan Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Samsung’un ürettiği bükülebilir ekranlı akıllı telefon prototiplerini görme şansımız olmuştu.

Yeni nesil ekranlarda LG ise, bir ilk olma özelliğini taşıyor. LG bazılarımızın bildiği bazılarımızın hiç aklının ucundan bile geçirmediği bir özelliği ile ön planda duruyor. LG aslında birçok firmanın ekran üreticisi…

Akıllı telefon yarışında Samsung ve Apple’ın ardından sessizce gelen LG Elektronik yakında piyasaya bükülebilir OLED ekranlı bir akıllı telefon sürebileceği söyleniyor.

Akıllı telefonlarda artık küçük ve orta boylarda cihazları tercih ediyoruz. Özellikle de hafif ve uzun pil ömrüne sahip olması tercih sebeplerimizi belirleyen unsurlar arasında. Bu cihazlarda en çok aranan özellikler ise yüksek çözünürlüklü ekranlar ve düşük pil tüketimi sağlayan akıllı telefonlar!

 

Büyük ekran piyasası OLED ve Ultra HD’ye doğru kayarken bükülebilir ekranlarla tanışmak biz tüketiciler için devrim niteliğinde bir değişim olacak. Aslında bükülebilir ekranlar sadece akıllı telefonlarla kalmayacak. Birçok teknoloji ürünü cihaz için de büyük avantajlar sağlayacak.

Elbette şu an için erken sayılabilir. Fakat yakın bir gelecekte eğilen, bükülen, sarılabilen akıllı telefonlar kullanmak gerçekten de akıllı telefonların teknoloji dünyasında bir devrim yaratmasını sağlayacaktır.

Önümüzdeki yıllarda görmeyi düşündüğümüz yeni nesil ekranlı akıllı telefonlar plastik ve kırılmaz bir yapıya sahip ekranlara sahip olacak. Piyasaya sürülecek olan ilk modeller de bükülebilir ekran teknolojisi için bir Hibrit ya da geçiş formu olarak karşımıza gelecektir.

Akıllı telefonlar için en büyük handikap ekranlarının elimizden düşme, darbe alma ve kaza gibi durumlarda kırılmasıdır. Bu pahalı teknolojilerin, 20-30 cm’lik bir yükseklikten yanlışlıkla elimizden kayması biz tüketiciler için korkulu bir rüya haline gelmiş durumda.

Birçok akıllı telefon üreticisi Gorilla Glass ve diğer ekran teknolojilerini ürünlerine ekleyerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalıştı. Şimdilerde ise, bükülebilir ekran teknolojileri sayesinde kırılmayan ekranlara sahip olacağız. Bükülebilir ekranlı yeni nesil akıllı telefonlar aynı zamanda diğer ekranlara göre daha hafif elbette ki bize tüketiciler için tercih sebebi olabilir.

İlk nesil olarak karşımıza çıkacak olan modelleri dokunmatik ekranların geçiş süreci gibi düşünebiliriz. Belki biraz pahalı belki de ilk dokunmatik ekranlar olarak karşımıza gelen rezisif teknolojiler gibi görülebilir. Fakat piyasa bu teknolojiyi benimseyip yayılmasını sağladığında uygun fiyatlara bükülebilir ekranlı, düşük pil tüketimine sahip, daha hafif cihazlar olacağı kesin gibi görülüyor.

Firmalar şuan sır gibi ürünlerini saklayıp, piyasaya sürülme tarihleri için gizleseler bile, çok yakında belki 1-2 yıla kadar bu cihazlarla tanışacağımızı düşünüyorum…

Öyle bir teknoloji çağında yaşıyoruz ki, artık hayal ettiğimiz birçok şey çok kısa bir süre sonra karşımıza geliyor. Belki de çocuklarımız çok daha büyük hayallerin çok kısa bir sürede gerçekleştiğine şahit olacaktır.

Esnek konsepti katlanabilir ekranlardan tutun da, katlanabilir klavye ve devre kartlarına kadar birçok sektörde devrim niteliği taşıyacak olan bir teknoloji dünyası çok uzak değil. Nihayet katlanabilir cihazlar için teknoloji, pillere uygulanabilir prototipler üretilmesine kadar ilerledi. Esnek piller ve katlanabilir devreler artık kullanmış olduğumuz cihazları bütünüyle esnek bir yapıya çeviriyor. Kısacası sadece esnek ekranlarla değil, esnek cihazlarla da tanışabileceğimiz günler çok uzak değil…

Bakalım teknolojilerindeki bu devrime ne zaman şahit olacağız?

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir