Dijital ve mobil kullanımda kadın – erkek davranışları

Kadınlar ve erkekler yapısal ve içgüdüsel farklılıklarını gerçek hayatta olduğu gibi sanal hayatta da ortaya koyuyorlar.

Kadın ve erkeğin temel farklılıklarının dijitale yansıması nasıl olur sizce?

Cinsiyet temelli farklı davranış biçimleri dijital pazarlamacılar için önemli bir hedefleme unsuru.

Kadın ve erkeğin doğasında olan her şey dijital dünyaya da yansımış durumda! Kadınların duygusal dünyası, erkeklerin realist yaklaşımları dijitalde ve mobilde attıkları her adımı etkiliyor. Ruby Media’nın yaptığı araştırma kadın ve erkek davranışlarının dijital yansımasını bizlere gösteriyor.

Araştırmaya göre, globalde erkek kullanıcılar sosyal medyada iş ile ilgili konularla kadınlara göre daha fazla ilgileniyorlar. Ve tabii ki sosyal medyayı “dating” platformu olarak kullananlar daha çok erkekler. Erkeklerin %13’ü sosyal ağları eş veya sevgili bulmak için kullanırken kadınlarda bu oran %7’de kalıyor.

Kadınlar erkeklere göre daha paylaşımcı! Kadın kullanıcılar blog yazmayı ve bununla ilgili paylaşım yapmayı daha çok seviyorlar. Fotoğraf paylaşımında da kadınlar ipi göğüslemiş görünüyor. Kadınlar paylaşımı sevdiği gibi aileleriyle sosyal medyadan iletişim kurmayı seviyorlar. Kadın kullanıcıların %65’i sevdikleriyle sosyal medyadan da iletişim halindeler.

Kadın ve erkekler markalarla nasıl etkileşimde bulunuyor? Erkekler indirim fırsatlarıyla daha çok ilgililer. Teknolojiyle daha iç içe olan erkek kullanıcılar QR kodları ve indirim kupon kodlarını kullanmayı seviyorlar. Kadınların ise bu konuda daha çekimser duruyor. Erkeklerin %56’sı QR kodu ve indirim kuponlarını kullanırken kadınlarda ise bu oran %39’da kalmış durumda. Ancak çok ilginçtir ki kadın kullanıcıların reklamlara (Google ads, Facebook ads…vs) tıklama oranı erkeklere göre daha fazla.

Online reklamlara tıklamada elbette kadın ve erkeklerin ilgi alanları tamamen farklı durumda. Erkekler araba, spor, aksiyon ve seks temalı reklamlara tıklıyorlar. Kadın kullanıcılar ise bu noktada daha gerçekçiler. Gerçek hayatla ilgili, ailesel konular, hayvanlar ve çocuklar kadınların gözdesi. Her iki cinsiyet için ise bir numara esprili içerikler!

Gelelim kadın ve erkeklerin mobilde davranışlarına… Neredeyse hepimizin elinde akıllı bir telefon var. Hepinizin tahmin edeceği gibi kadınlar mobili “paylaşmak” için kullanıyor. Sanırım bununla ilgili bir araştırma yapılsa en çok #selfie çeken kullanıcıların kadınlar olduğu ortaya çıkacaktır 🙂 Mobil oyunlar 2. sırada gelirken kadınlar telefonlarının en çok kamera özelliğini kullanıyorlar. Şaşırdık mı, tabii ki hayır 🙂 Erkekler kadınlar kadar fotoğraf çekmeye meyilli değiller. Onlar için video çekmek ilk sırada yer alıyor. Telefonlarının işlevselliğinden yararlanan erkekler mobil cihazlarının GPS sistemlerini daha çok kullanıyorlar. Ve mobil cihazlardan haber takibi yapanlar yine erkekler.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir