Dijital marka algısı oluşturmak

Markaların dijital anlamda konumlanması, markanın kendine ait müşteri kitlesini dijital boyutta da yakalayabilmesi anlamına gelir.

Geleneksel anlamda, her firma ve marka, bir şekilde konumunu offline boyutta dizayn etmiş, buna bağlı olarak pazarlama ve iletişim çalışmalarını sürdürmekte. Gelişen koşullar ve dijital pazarlama çağına bağlı olarak, bu bağlamdaki faaliyetlerin bir ayağının da, dijital mecralar ve sosyal medya kanallarında yer almak olduğunun altını çizmek gerekir.

Bir firma olarak, online mecralarda yer almak demek, marka imajınızın, farklı bir bakış açısı kazanması demektir!”

Bu fikre bağlı kalarak hareket ettiğimizde, bir firma, online mecralarda dizayn edilmiş kaliteli bir konumlanmaya sahip ise, müşteri kitlesinin zihninde sanki, offline – online puzzle tamamlanmış gibi bir algı yaratabiliyor.

Bir beyin fırtınası ile konuyu detaylandırmaya çalışalım. Örneğin; çok şık bir restorana gittiniz, görsellik, tasarım, ürün ve hizmet anlayışı ..vb şekilde offlinealgınızda eşsiz bir şekilde konumlanan bu restoranın, bir de online boyutunu merak ettiniz. Mobil cihazınızdan websitesini aradınız, sosyal medya hesaplarının ne kadar profesyonel olup, olmadığını bakmak ve takip listenize eklemek üzere harekete geçtiniz. Ancak firma, gerek tasarım, gerekse erişilebilir kolaylık anlamında, yarı profesyonel bir websitesine sahip, ayrıca sosyal medya platformlarının (Twitter, Facebook, İnstagram ..vb) hiçbirinde yer almıyor.

Sanki, o aklınızda offline oluşturduğunuz marka algısında bir eksiklik meydana geldi. Offline marka algısı mükemmel olan bu işletme, sizin online anlamda beklentilerinizin hiçbirini karşılayamadı.

Aklınıza hemen, böyle güzel bir işletme neden aynı profesyonellikte dijital mecralarda yer almıyor? Bu anlamda müşterilerine niye seslenmiyor? gibi haklı sorular takılıverdi.

Evet, bu durum markanın gücünde tabiki bir azalma veya hedef kitlesinde değişiklik meydana getirmiyor ancak, içinde bulunduğumuz dijital çağda insanlar, sevdiği markalara, online anlamda da dokunmak istiyorlar. Bu, bize dijital marka algısıkavramını öğretiyor. Offline olduğu kadar, online mecralarda yaratılan algınının da, marka itibarı açısından önemini gösteriyor.

Aslında insanların sevdiği markaları, bir şekilde online olarak takip etmesi, bu marka hakkındaki gelişmeleri öğrenebilmesi, istedikleri anlarda markaya dokunabilme fırsatı bulabilmesi ve en önemlisi de markanın gelişen çağa ayak uydurup, uyduramadığını görmesi demektir. Sosyal mecralarda marka takibi, aslında sıradan bir olgu değildir.

Markanın içinde bulunulan sektör, hedeflediği projeler, hedef kitlesinin özellikleri, bu alana yatırım yapmak isteyip, istememesi de, tabiki online bir marka konumlanması kararını etkileyen faktörlerdir.

İnsanların dijital anlamda her saniye, etkileşim halinde oldukları bir dünyadan bahsediyorsak, markaların da bu çağı yakayabildiklerini gösterircesine, online anlamda bir marka algısı yaratma stratejisi benimsemeleri gerekmektedir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir