Buluta entegre telefonlar geliyor

Bulut depolama sistemleriyle entegre çalışan telefonlar ve bunlarla ilgili çözümlerde yaşanan gelişmeler uzun vadede kullanıma alışkanlıklarımızı değiştirecek.

Giderek artan dosya boyutları, 4K video, her yerde ve her zaman fotoğraf/video çekebiliyor olmamız beraberinde telefonlarımızda yer sorununu da getiriyor. Depolama ürünlerinin maliyetleri azalsa da bazı teknik sebeplerden dolayı kapasiteler o kadar da hızlı artmıyor.

Bulut yani internetteki bir lokasyonu depolama olarak kullanmak ise son yıllarda giderek gelişen önemli bir çözüm. Ancak bugüne kadar bulut genelde uygulama bazlı entegrasyonlarla karşımıza çıktı. Yani firmalar uygulamalarını buluta entegre ederek kullanmayı tercih ettiler.

Fakat bu durum yavaş yavaş değişiyor. ABD merkezli Nexbit isimli firmanın geliştirdiği Robin isimli Android tabanlı akıllı telefon bulut entegrasyonunu bir adım daha öteye taşıyor. Firma kullanılmayan fotoğrafları, videoları ve hatta uygulamaları buluta taşıyarak yedekleme yapıyor. Bu işlemi Wi-Fi ağlardan yapabildiği gibi mobil ağlar üzerinden de gerçekleştirebiliyor.

Aslında mantık basit: Telefonda yer kalmadıysa kullanılmayan ya da az kullanılan dosya ve uygulamalar buluta aktarılıyor. Gerektiği zaman bunlar oradan kullanılabiliyor ve yüklenebiliyor.

Donanım anlamında güçlü bir model olan Robin, 5.2 inç Full HD ekran, Snapdragon 808 çipset, 32 GB dahili depolama, 100 GB bulut depolama, 3G/4G desteği ve USB Tip C bağlantısı gibi özelliklere sahip.

Bence telefonların bulutla entegrasyonu açısından geçiş ürünü olabilecek bir model. Şimdilik deneysel bir çalışma olan telefon kitlesel fonlama programı Kickstarter üzerinden satışa sunuldu. Site üzerinden Robin’e destek olan ilk 1000 kişi ürünü 299 dolara satın alabilecek. Önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan telefonun piyasa fiyatı ise 399 dolar olacak.

Robin bu alandaki ilk örneklerden biri. Henüz bilinen üreticiler bu tip entegrasyonlar konusunda somut adımlar atmış değil. Ama önümüzdeki aylarda bu tip ürün ya da entegrasyonların sayısının artacağını söyleyebilirim.

Bulut çözümlerinin ihtiyaç duyduğu en önemli şey ise ortalama hızda bir internet. Günümüz teknolojilerinde hem Türkiye’de hem dünyada gelişmiş birçok ülkenin internet altyapısı bu tarz çözümler için yeterli. Önümüzdeki yıl Türkiye’de de kullanıma sunulacak 4.5 G ile bu ve benzeri çözümlerin önü daha da açılacak diye düşünüyorum.

Bulut ve telefon birlikteliğinin bir sonraki adımı tamamen buluttan çalışan işletim sistemine sahip akıllı telefonlar olarak görüyorum. Uzak bir hayal gibi görünse de Google bunu Chromebook adını verdiği dizüstü bilgisayarlarıyla birkaç yıldır sunuyor. Telefonlar için benzer bir çözümün sunulmaması için bir engel yok. Bu konuda da çalışmalar olduğunu internetteki yabancı kaynaklardan gördüm. Henüz çok fazla somut ürün yok ama bu yolun sonunda bu tarz çözümlerin üretilmesi kaçınılmaz.

Bu tarz bir telefon çok yüksek donanım gücüne ihtiyaç duymayacağı için daha ince, daha hafif ve daha küçük üretilebilecek. Ayrıca satış fiyatı da makul bir seviyede tutulabilir. Elbette herkese hitap eden bir model olmayacağı açık. Ama yüksek donanım gücü istemeyen, günlük işler için telefon arayan kullanıcıların ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağı söylenebilir.

Sonuç olarak bulut ve telefonların entegrasyonu önümüzdeki yıllarda farklı seçenek ve imkanlar sunacak. Bunlar arasında mantıklı olanların sıyrılacağını ve hayatımıza entegre olacağını söylenebilir.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir