Bir geliştirici deneyimi: Apple bizi iOS 7 ile tanıştırdı

Apple hemen hemen her yıl bu zamanlarda tüm yazılım geliştiricilerine yeni açıklamalarda bulunur.

Bu açıklamalar, kimi zaman yeni bir ürün (iPhone, iPad gibi), kimi zaman da yeni bir işletim sistemini (iOS, Mac OS gibi) tanıtılarak yapılır.

10 Haziran 2013 tarihinde yapılan bu yılın toplantısında (WWDC 2013) ise Apple yeni işletim sistemlerini tanıtımı yaptı. Apple bilgisayarları için hazırladığı işletim sistemi olan Mac OS Maverick’i tanıttıktan sonra iPhone, iPod Touch ve iPad işletim sistemi olan iOS’un son sürümü iOS 7’yi tanıttı.

Ben sizlere çoğunluğu ilgilendiren iOS 7’de gelen yeni özellikleri anlatmak istiyorum. Bu nedenle yazımın devamında sadece iOS 7 üzerinden konuşacağız.

En çok merak edilen konu iOS 7’yi ne zaman kurabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Şimdilik sadece iOS programının teknoloji yazarlarına test için sunulan Beta sürümü yayınlandı. Apple’dan yapılan açıklamada 2013 sonbaharında ise tüm iPhone kullanıcılarının iOS 7’nin son sürümünü indirmeye başlayacağı müjdesi verildi. Kısacası bizler sizler için problemleri buluyor ve bunları Apple ile paylaşıyoruz. Belli süreden sonra bu yazılım hatasız bir işletim sistemine dönüştüğünde sizler de kullanacaksınız.

Öncelikle sunumu izlerken Apple’ı ilk kez Microsoft ve Samsung’dan alıntı yapmış olduğunu düşünmeye başlamıştım. Sunumun her dakikasında daha da garip oluyordum.

Samsung ve Microsoft ürünlerini kullanan kişilere sunum sonunda ne diyeceğimi düşünüyordum. Sunum bittikten hemen sonra tüm Apple geliştiricilerine iOS 7 Beta sürümü yayınlandığı için sunum sonunda hemen indirip telefonuma kurdum.

Bu yeni işletim sistemi inanılmaz şekilde sunumda hissetmediğim kadar iyi olmuştu. Bu zamana kadar yapılan en köklü değişimin bu sürümle yapılmış olduğu çok belliydi. Telefonu kullanmaya başladığım ilk andan itibaren sadece resimlerini gördüğüm değişimleri kullanarak hissetmeye başladığımda Apple’ın yine rakiplerinden çok farklı ve hızlı bir sistem yapmış olduğunu gördüm.

Aslında en büyük değişim menülerin kullanımında; parmak kaydırma hareketleri tamamen değişmiş durumda. İlk çıktığı andan itibaren iPhone kullanıcısı olmama rağmen bu durum kimi zaman beni bile acemiye çeviriyor. Ama her yeni şeye alıştığımız gibi bunlara da çok kısa sürede alışacağımız kesin.

Menülerin birçoğu kaydırarak kullanılıyor

Mesela fotoğraf çekerken video özelliği için ekranı sola ittiğiniz anda video çekimi yapmaya başlayabiliyorsunuz. Fotoğraf çekme özelliği demişken şunu da belirtmek istiyorum: iOS7’de artık kamera filtreleri ve Instagram ölçeği de standart olmuş.

Sunum Türkiye saatiyle gece 22.00’da bitmişti, kurulum işlemini 23.00 gibi tamamlamamın ardından telefonu elimden hiç düşüremedim. Çünkü o kadar çok şey değişmişti ki, sanki yepyeni bir telefon almışım gibi heyecanla sabaha karşı 03.00’e kadar telefonda gelen yeni özellikleri inceledim.

Uygulamalar arasında geçişler inanılmaz hızlanmış

Eskiden çift tıklayıp alttaki açılan menü ile yapılan işlemler çok daha farklı bir menü hazırlanarak kolaylaştırılmış. Açık kalan programları kapatmak için artık çift tıklayıp açılan menüden uygulamaların üzerine basılı tutup sonra “x” işaretine basmak yerine sadece uygulamayı yukarıya doğru iterek kapatmak yetiyor.

Ayrıca telefonunuzda hangi uygulamaları hangi sıklıkla ve hangi saatlerde kullandığınızı sizin kullanma şeklinizden öğreniyor. Daha siz uygulamayı açmadan da, arka planda güncelleyip sizin uygulamayı açmanızı bekliyor olacak. Örneğin; hemen hemen her gün sabah ve akşam mesai çıkışlarında baktığınız İBB Trafik uygulaması buna bir örnek olacak.

Beklenen iki özellik yeni sürümde

Uzun zamandır iPhone kullanıcılarının beklediği iki özellik de bu sürüm ile gelmiş bulunuyor. Bunların başında telefon bloklama özelliği geliyor. Apple bu özelliği hem mesaj hem de FaceTime bloklama özelliğiyle birlikte sunuyor.

İkinci en çok beklenen özellik ise telefonunuzda çok sık kullandığınız uçak modu, kablosuz ve Bluetooth bağlantı, ekran aydınlatması gibi özellikleri, kilitli ekranda bile hızlıca değiştirilmek üzere bir menü oluşturulmuş. Ayrıca bu bölüme Alarm, Hesap Makinası gibi sık kullanılan uygulamaların da kısayollarını koymuşlar.

iPhone ile çekilen fotoğraflar artık o kadar fazlalaştı ki her şey birbirine karışmaya başladı. Apple bu konuda da çözüm geliştirmiş. Fotoğrafları çekim yılı ve çekim konumuna göre arşivleyebiliyorsunuz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir