Bir fikri filme çekip paylaşabilir misiniz?

Yaratıcılığın sonu yoktur. Hayal gücü ne kadar sınırlı ise yaratıcılık da o kadar sınırlıdır. Yazılım geliştiricileri bu sınırsız dünyanın derinliklerinde gezindikçe, biz son kullanıcılar olarak hem hayatımıza farklı bakış açıları katıyoruz hem de bu yaratıcılığa saygı duymadan edemiyoruz.

Bu yaratıcılık özellikle son yıllarda mobil uygulamalar ile kendi sınırlarını da aşmış durumda. Mobil işletim sistemlerinin uygulama marketlerinde kısacık bir gezintiye çıktığımızda bile oldukça yenilikçi, yaratıcı işlere imza atmamıza olanak tanıyan fikirlerin cebimizde bir paket olarak sunulduğunu görüyoruz. Bu akımın son temsilcileri de, 5-6 saniyeyi geçmeyen kısa videolar çekerek bu videoları sosyal ağlarımızda paylaşmaya olanak tanıyan yeni mecralardır. Vine, Cinemagram, Clipchat gibi örneklerini sayabileceğim bu mecralar, “Hayatınızdan Kesitler Sunun” gibi oldukça jenerik ifadeler ile mobil kullanıcıların kendilerine daha da sempatiyle yaklaşmalarını sağlıyor.

Nedir bu kısa video paylaşım mecralarının amacı? Aslında arayüzleri sade ve kullanımları son derece basit (sadelik iyidir). Uygulamanın size gösterdiği alana basılı tuttuğunuz sürece telefonunuz video çekiyor, parmağınızı alandan çektiğiniz anda video kaydı duruyor. İlgili alana tekrar basılı tutarsanız, kayıt yeniden başlıyor. Toplam kayıt süreniz genelde 5 veya 6 saniyeyi geçmiyor. Bunu, Twitter’ın düşüncelerinizi 140 karaktere sığdırmanızı istemesi gibi düşünebilirsiniz. Sınırlı imkan, sınırsız yaratıcılık! Bu mecralarda biraz gezinirseniz, insanların nasıl yaratıcı sonuçlara imza atmayı başardıklarını görebilirsiniz. İster parmağınızı tüm süre boyunca ekrana basılı tutup, kısa bir video klibi oluşturun, ister parmağınızı alana dokundurup çekerek, stop-motion bir klibe imza atın. Sonuç olarak şunu unutmamanızı tavsiye ederim: Nasıl ürettiğinizin bir önemi yok, önemli olan ne ürettiğiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir